If you are viewing on a mobile device please turn your device sideways to see full table.
COUNCIL ‘2023’ COMMITTEES |
|||
(Revised 1/2/2024) |
|||
ADMINISTRATION: |
*Zampirri |
Tolomeo |
Koehler |
MAYOR’S OFFICE |
|||
ADMINISTRATOR’S OFFICE |
|||
LEGAL SERVICE |
|||
MUNICIPAL COURT |
|||
CITY ENGINEER’S OFFICE |
|||
PUBLIC BUILDING & GROUNDS/PARKS |
|||
RECREATION |
|||
ADVERTISING & PUBLICITY |
|||
HEALTH & CHARITY |
|||
FINANCE: |
*DelConte |
Kane |
Rullo |
FINANCIAL ADMINISTRATION |
|||
TAX COLLECTION |
|||
TAX ASSESSMENT |
|||
PUBLIC WORKS: |
*Koehler |
*DelConte |
Kane |
SEWER SYSTEM |
|||
BULKHEADS |
|||
ROAD REPAIR & MAINTENANCE |
|||
SANITATION |
|||
CITY GARAGE |
|||
PUBLIC SAFETY: |
*Tolomeo |
Zampirri |
Bishop |
FIRE DEPARTMENT |
|||
POLICE DEPARTMENT |
|||
LIFEGUARDS |
|||
EMERGENCY MANAGEMENT (Liason – Koehler) |
|||
Mayor: Director of Public Safety & serves on all committees. |
|||
Entire Council constitutes Alcoholic Beverage Commission. |
|||
(*) …..Denotes Chairman of the Committee |
|||
Before & After AM Council Mtg. |
|||
9am |
Administration |
||
10:30am |
PS |
||
11am |
PW |
||
YEAR ‘2024’ |
|||
ADMINISTRATIVE BOARD |
|||
Patrick T. Rosenello, Mayor (12/31/25) |
|||
Nicholas Long, City Administrator |
|||
Joseph Rullo, Councilman, 2nd Ward (12/31/24) |
|||
Margaret A. Bishop, Councilwoman, 1st Ward (12/31/25) |
|||
Edwin W. Koehler, 2nd Ward (12/31/25) |
|||
James F. Kane, 1st Ward (12/31/24) |
|||
Salvatore T. Zampirri, Council Pres., At-Large (12/31/25) |
|||
David J. Del Conte, Councilman, 1st Ward (12/31/26) |
|||
Kellyann Tolomeo, Councilwoman, 2nd Ward(12/31/26) |
|||
W. Scott Jett, City Clerk |
|||
Todd Burkey, Chief Financial Officer/Tax Collector |
|||
Jason W. Hesley, Tax Assessor |
|||
Patrick T. Rosenello, Emergency Management |
|||
Municipal Coordinator (1/1/24 – 12/31/26) |
|||
Robert Matteucci, EMS Deputy Coordinator Fax: 856-690-5622 |
|||
Louis J. Belasco, Jr., Judge (’24-’26) |
|||
Seth Fuscellaro, Public Defender (2024) |
|||
Ronald Gelzunas, Jr., City Prosecutor (2024) |
|||
Michael Donohue, City Solicitor (2024) |
|||
Nicole Curio, Labor Counsel – Collective Bargaining (2024) |
|||
Bill Blaney, Esq., Labor Counsel – Personal Matters (2024) |
|||
Dave Deweese, JIF Attorney |
|||
VNH, Ralph Petrella, City Engineer (2023-2025) |
|||
Leon Costello, City Auditor, Ford-Scott & Associates |
|||
Archer & Greiner, Bond Counsel |
|||
Triad Assoc. Grants Coordinator |
|||
YEAR ‘2024’ |
|||
BIKE PATH ADVISORY COMMITTEE (1 Year Term) |
|||
Louise Neill |
(12/31/2024) |
||
Christine Boyd-Wise |
(12/31/2024) |
||
Salvatore Zampirri |
(12/31/2024) |
||
BOARD OF HEALTH (3 Year Term) |
|||
Kellyann Tolomeo |
(Council-1 yr.- 2024) |
||
Frances Berthcsi |
(12/31/2025) |
||
Barbara Haas |
(12/31/2024) |
||
Sean Dougherty |
(12/31/2026) |
||
Kim Bishop |
(12/31/2026) |
||
Joe Donnelly |
(12/31/2025) |
||
James Nanos |
(12/31/2024) |
||
EMERGENCY MANAGEMENT COMMITTEE (1 Year Term) |
|||
2024 |
|||
Emergency Management Coordinator |
City Clerk |
||
Emergency Management Dep. Coordinator |
Fire Chief |
||
Mayor |
Public Works Superintendent |
||
City Council President |
Beach Patrol Chief |
||
Police Chief |
Construction Code Official |
||
Police Captain |
Public Safety Committee |
||
City Administrator |
Chief Financial Officer |
||
Recreation Department |
|||
ENVIRONMENTAL COMMISSION (3 Year Term) |
|||
Tim Kaye |
(12/31/2026) |
||
James Catanoso |
(12/31/2026) |
||
Ronald Simone |
(12/31/2026) |
||
William Auty |
(12/31/2024) |
||
James Hundzynski |
(12/31/2026) |
||
ETHICS COMMITTEE (5 Year Term) |
|||
Theresa Nelson (R) |
(12/31/2026) |
||
Bernice Sullivan (D) |
(12/31/2025) |
||
Douglas Miller (R) |
(12/31/2024) |
||
Ruby Hall (D) |
(12/31/2024) |
||
Jordan Simone (D) |
(12/31/2025) |
||
Gary Sloan (R) |
(12/31/2025) |
||
GREATER WILDWOOD MUNICIPAL ALLIANCE COMMITTEE (3 YEAR APPT.) |
|||
Vacant, Chair |
(12/31/2021) |
||
Vacant |
(12/31/2021) |
||
Vacant |
(12/31/2021) |
||
Vacant, Coordinator (1Yr. Appt.) |
(12/31/2021) |
||
GREATER WILDWOOD TOURISM & IMPROVEMENT & DEVELOPMENT COMMISSION (4 YEAR APPT.) |
|||
James Barnabei |
(12/31/2027) |
||
William Bumbernick |
(12/31/2026) |
||
George Greenland |
(12/31/2024) |
||
LIFEGUARD COMMISSION (4 Year Term) |
|||
Tom Edwards |
(12/31/2027) |
||
Bryan Baker |
(12/31/2027) |
||
David Del Conte |
(12/31/2026) |
||
Ron Simone |
(12/31/2026) |
||
RECREATION COMMISSION (5 Year Term) |
|||
Rick Haas, Rec. Supervisor |
|||
Nancy Rullo |
(12/31/2025) |
||
George Greenland |
(12/31/2026) |
||
William Piotrowski |
(12/31/2027) |
||
Jon Winsett |
(12/31/2028) |
||
Sharon Cannon |
(12/31/2028) |
||
Michele Devine-Hartnett |
(12/31/2024) |
||
Regina Long |
(12/31/2027) |
||
Kellyann Tolomeo, Council, 1 Yr. |
(12/31/2024) |
||
SAFETY COMMITTEE (1 YEAR TERM) |
|||
Michael Blizzard |
Rick Haas |
Boardwalk SID |
William Ciavarelli |
John Stevenson |
Doug Nordberg |
Nicholas Long |
Zoe Bolle |
Byrne Agency |
Jennifer VanSant |
Ken Gallagher |
|
Anglesea Fire Company |
Dominick McClain |
North Wildwood Volunteer Fire |
|
TOURIST DEVELOPMENT COMMISSION (2 Year Term) |
|||
Paul Russo(Chairman) |
(12/31/2025) |
||
Mike Haldeman |
(12/31/2025) |
||
Sean McMullan |
(12/31/2025) |
||
Jennifer Cormican |
(12/31/2025) |
||
George Capua |
(12/31/2024) |
||
Nick Konides |
(12/31/2024) |
||
Steve DeHorsey |
(12/31/2024) |
||
Sal Zampirri, Council, 1 Yr. |
(12/31/2024) |
||
UEZ BOARD |
|||
Patrick Rosenello |
(12/31/2025) |
||
Nicholas Long |
(12/31/2024) |
||
HISTORICAL COMMISSION (3 Year Term) |
|||
W. Scott Jett, City Historian |
|||
Eli Massood |
(12/31/2026) |
||
Mary Condron |
(12/31/2026) |
||
Ron Simone |
(12/31/2025) |
||
Leslie Montgomery |
(12/31/2025) |
||
Joseph Rullo |
(12/31/2024) |
||
Sean McMullan |
(12/31/2024) |
||
JOINT PLANNING BOARD |
|||
(Meeting 2nd. Wednesday of each month – 6:30 pm meeting) |
|||
(Regular – 4 year term) – (Alternates – 2 year term) |
|||
Mayor Patrick Rosenello, Class I |
(12/31/2025) |
||
Douglas Miller, Mayor’s Designee |
(12/31/2025) |
||
John Stevenson, Class II |
(12/31/2027) |
||
James Kane, Class III |
(12/31/2025) |
||
Bob Davis, Class IV |
(12/31/2025) |
||
William Auty, Class IV |
(12/31/2027) |
||
George Greenland, Class IV |
(12/31/2026) |
||
John Harkins, Class IV |
(12/31/2024) |
||
William O’Connell, Class IV |
(12/31/2025) |
||
Jodie DiEduardo, Class IV |
(12/31/2026) |
||
ALTERNATES |
|||
Ronald Peters, Alt. #1, Class IV |
(12/31/2024) |
||
Valerie DeJoseph, Alt. #2, Class IV |
(12/31/2024) |
||
Sharon Cannon, Alt. #3, Class IV |
(12/31/2025) |
||
Scott McCracken, Alt. #4, Class IV |
(12/31/2025) |
||
Rob Belasco, Esq. |
Stefankiewicz & Belasco, LLC |
||
Ralph Petrella, Engineer |
|||
Eric Gundrum, Secretary |